Активности секретаријата – комарци

У циљу обезбеђења нормалних услова за живот грађана на територији АП Војводине Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине предузима свеобухватне мере на контроли бројности комараца у животној средини.

Територија АП Војводине са својим хидролошким режимом, климатским карактеристикама и географским положајем представља врло повољан регион за развој и масовну појаву комараца. Речни токови са великим плавним теренима и мочварним областима, густа каналска мрежа, сталне и повремене стајаће воде, као и висок ниво подземних вода на овом подручју представљају идеалне услове за масовни развој ове врсте инсеката. Некада Панонско море, данашња Војводина, једно је од најбогатијих подручја у Републици Србији по воденим површинама и токовима. Војводина је богата површинским и подземним водама, десетинама природних и вештачких језера као и мрежом канала која покрива површину од око 21.000 км2. Постоји значајан број водених површина  које могу да пруже повољне услове за развој комараца.  

Бројност комараца условљена је годишњим метеоролшким елементима, а највише температуром, падавинама и варирањем водостаја река. Комарци, осим што ометају активности људи, потенцијално могу бити преносиоци опасних обољења код људи и животиња. Болести које могу да пренесу су маларија, жута грозница, Рихтерова грозница, енцефалитис Западног Нила и др. Грозница Западног Нила је сезонско обољење, односно обољење које је највише заступљено у периоду највеће активности вектора – комараца. За наше географско подручје карактеристично је да вектори постају активни у пролеће, а период њихове интензивне активности је од краја маја до септембра. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”  прати случајеве инфекције вирусом грознице Западног Нила у хуманој популацији на нивоу целе Републике Србије.

 

У циљу превенције и спречавања ширења ових опасних болести Светска здравствена организација као најзначајнију меру препоручује сузбијање вектора – комараца.

У Војводини, као једном од најугроженијих региона у окружењу, због многобројних водених површина и специфичних климатских услова континуирано се организује систематско сузбијање комараца још од 1975. године. У почетку се сузбијање искључиво изводило применом хемијских инсектицида што је остављало негативне последице на животну средину.

Од 2006. године на територији целе покрајине, Покрајински секретаријат спроводи сузбијања ларви комараца. Са аспекта заштите животне средине најприхватљивија мера сузбијања комараца је сузбијање ларви у воденим стаништима, обзиром да се одрасли комарци сузбијају хемијским инсектицидима који остављају нежељене последице на корисне инсекте и животну средину уопште. Такође, у стадијуму ларве комарци су слабије мобилни И ограничени на мање површине тако да је концентрација индивидуал већа него у случају одраслих јединки. Осим тога, приликом извођења сузбијања ларви комараца није потребно чекати предвечерње часове, јер су ларве перманентно активне и могу се сузбијати током целог дана. Третмане није потребно најављивати одгајивачима пчела, јер овај вид сузбијања ларви не утиче на пчеле. Тиме се спречава масовни помор пчела који се дешава сваке године приликом хемијског сузбијања одраслих комараца.

Третирање ларви комараца биолошким ларвицидима спроводи се и на делу подручја заштићених природних добара у АП Војводини, на којима је установљен режим заштите III степена.

Са првом појавом ларви комараца у воденим извориштима, крајем марта почетком априла месеца, потребно је  правовремено спровести прве третмане. Сузбијањем иницијалне популације ларви комараца спречава се излетање одраслих комараца и њихово даље умножавање геометријском прогресијом. Овај концепт сузбијања комараца примењују и развијене земље попут Немачке, Швајцарске, Италије, Француске и др.

Обзиром на веома повољне климатке и хидролошке услове на територији АП Војводине за развој комараца и њихову миграторну способност, од пресудног значаја за успех у контроли бројности популације комараца је централизована, координирана, правовремена и синхронизована акција.

Сузбијање комараца на целој територији АП Војводине које спроводи Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине усмерено је на сузбијања ларви у воденим стаништима, док се хемијски третмани одраслих јединки комараца врше само када је то неопходно и спроводе их локалне самоуправе на својој територији.

Студија „Еколошки прихватљиво сузбијање комараца на територији АП Војводине“ израђена 2016. године од стране Лабораторије за медицинску и ветеринарску ентомологију, Пољопривредног факултета у Новом Саду, дала је смернице за спровођење акције, избор метода сузбијања и препоруке за избор ларвицидних препарата као и начине апликација.

На основу Студије Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине за сузбијање ларви комараца користи три препарата регистрованих у Републици Србији за примену у јавној хигијени и то: биолошки препарат на бази бактерије Bаcillus thuringiensis subsp. israelensis, хемијске ларвициде на бази дифлубензурона и на бази пирипроксифена.

Биолошким препаратом на бази бактерије Bаcillus thuringiensis subsp. israelensis сузбијање ларви комараца се врши из авиона и обухваћена су сва већа водена изворишта на територији АП Војводине као што су приобални појас река, изливи, плавне површине река, аде, рукавци, језера  и територије заштићених подручја (III зона заштите).

Како препарат на бази бактерије Bаcillus thuringiensis subsp. israelensis не даје повољне резултате у прљавим, загађеним водама као што су канали, мањи реципијенти воде, баре и стајаће воде, сузбијање ларви комараца се на тим стаништима изводи хемиским препаратима са земље и то регулаторима раста инсеката на бази дифлубензорона и на бази пирипроксифена.

У циљу ефиксног организовања акције сузбијања комараца на територији АП Војводине, Покрајински секретаријат ангажује стручну кућу за послове испитивања ефикасности свих препарата који се користе за сузбијање ларви комараца, мониторинг ларви и надзор.  На основу извештаја добијених праћењем појаве и бројности популације ларви комараца од стране стручне куће, Секретаријат издаје налоге изабраном извођачу за сузбијање ларви комараца.

Овако спроведене мере интегралног и еколошки прихватљивог сузбијања комараца дају веома добре резултате, којима се спречава масовна појава комараца а самим тим и ширење векторских болести које они преносе.

Спровођењем интегралних мера сузбијања комараца Војводина се приближава концепту који примењују и високо развијене земље попут Немачке, Швајцарске, Италије, Француске и др.

Усвојени прописи

Пројекти:

ПРЕГЛЕД ТРЕТИРАНИХ ПОВРШНА ТОКОМ СУЗБИЈАЊА ЛАРВИ КОМАРАЦА НА ТЕРИТОРИЈИ АУТОНОМНЕ ПОКРАЈИНЕ ВОЈВОДИНЕ: