На 22. седници одржаној 19. априла 2023. године Скупштина АПВ је донела Покрајинску скупштинску одлуку о доношењу:
- Просторног плана подручја посебне намене за изградњу насипа код насеља Купиново са елементима за директно спровођење и
- Покрајинску скупштинску одлуку о доношењу Просторног плана подручја посебне намене Парка природе „Бегечка јама“.
На седници су донете и три Покрајинске скупштинске одлуке о изради просторних планова подручја посебне намене и то: Покрајинска скупштинска одлука о изради:
- Просторног плана подручја посебне намене предела изузетних одлика „Кањишки јараши“,
- Покрајинска скупштинска одлука о изради Просторног плана подручја посебне намене Парка природе „Слатине у долини Златице“, као и
- Покрајинска скупштинска одлука о изради Просторног плана подручја посебне намене инфраструктурног коридора аутопута Е 70, деоница Панчево – Вршац – гранични прелаз са Румунијом – Ватин.
Покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине Немања Ерцег, у свом излагању, изнео је основне информације у вези са наведеним тачкама дневног реда.
Просторни план подручја посебне намене за изградњу насипа код насеља Купиново са елементима за директно спровођење израђен је на иницијативу ЈВП Водевојводине. Након великог поплавног таласа у мају 2014. године, констатовано је да су постојећи заштитни објекти недовољно поуздани за одбрану насеља и ширег подручја, те се приступило изради идејног решења за нови насип уз саму јужну границу насеља (израдио га је Хидрозавод Београд 2019. године). Након што је исти био готов и прошао ревизију, поднета је иницијатива за израду просторног плана подручја посебне намене. Укупна површина обухвата плана је 1335,25 ха.
Овим планом дефинисани су услови за изградњу и реконструкцију насипа – заштитних објеката од великих вода на левој обали Дунава код насеља Купиново. Такође су дефинисани и услови, у складу са условима заштите Завода за заштиту споменика културе Сремска Митровица, за мобилну одбрану од поплава око тврђаве Купиник.
Просторни план подручја посебне намене Парка природе „Бегечка јама“ израђен је на иницијативу Града Нови Сад, који је финансирао његову израду и донео Одлуку о проглашењу заштићеног природног добра 3. категорије.
Наведеним планом утврђена су правила уређења и грађења како за зоне и намене које су у граници Парка природе, тако и у зони утицаја на посебну намену, која се поклапа са заштитном зоном проглашеног заштићеног природног добра 3. категорије, а све у складу са условима заштите утврђеним Одлуком о проглашењу Парка природе Бегечка јама заштићеним подручјем („Службени лист Града Новог Сада“ бр 5/2022).Као подручје посебне намене утврђено је подручје у граници проглашеног заштићеног парка природе,површине 489,50 ха.
Заштићено природно добро Кањишки јараши налази се на територији општине Кањижа, а границом плана биће обухваћене катастарске општине Трешњевац, Велебит, Мале пијаце, Хоргош, Мали песак, Кањижа и Зимоњић. Оквирна граница обухвата површину од 333,7 км2.
Заштићено природно добро Слатине у долини Златице, налази се на територији општине Чока и града Кикинде, и планским документом биће обухваћене катастарске општине Санад, Чока, Падеј, Остојићево, Јаково, Црна бара, Врбица на територији општине Чока и катастарска општина Мокрин на територији Кикинде. Оквирна граница плана обухвата површину од 469,2 км2.
Израдом ових планских докумената створиће се плански основ за реализацију циљева у области заштите природног добра и развоја подручја у обухвату плана, у циљу искоришћења потенцијала заштићеног природног добра уз строго поштовање утврђених режима заштите.
Изради Просторног плана подручја посебне намене инфраструктурног коридора аутопута Е 70, деоница Панчево – Вршац – гранични прелаз са Румунијом – Ватин, приступа се на иницијативу ЈП Путеви Србије. Полазна основа за израду плана је претходна студија оправданости са генералним пројектом аутопута Е 70, деоница Панчево – Вршац- граница са Румунијом, коју је израдио Саобраћајни институт „ЦИП“, а у овој години планирана је израда идејног решења са студијом опрравданости, те ће се план радити паралелно са израдом идејног решења, у складу са чланом 22 став 2 Закона о планирању и изградњи.
Израдом овог плана створиће се плански основ за изградњу ове деонице аутопута и на тај начин створити добра саобраћајна повезаност овог дела Баната, тј. подручја града Панчево, општина Ковин, Алибунар, Пландиште и град Вршац, и тиме створити предуслов за бржи привредни развој овог подручја.