Скупштина АПВ донела Покрајинску скупштинску одлуку о доношењу ППППН СРП „Обедска бара“ и ППППН инфраструктурног коридора државног пута ИБ реда гранични прелаз са Мађарском (Бачки Брег) – Сомбор – Кула – Врбас – Србобран -Бечеј – Кикинда – гранични прелаз са Румунијом (Наково) и три Покрајинске скупштинске одлуке о заштити природних добара

На 25. седници одржаној 29. августа 2023. године Скупштина АПВ је донела Покрајинску скупштинску одлуку о доношењу:

  • Просторног плана подручја посебне намене Специјалног резервата природе „Обедска бара“ и
  • Просторног плана подручја посебне намене инфраструктурног коридора државног пута IБ реда гранични прелаз са Mађарском (Бачки Брег) – Сомбор – Kула – Врбас – Србобран -Bечеј – Kикинда – гранични прелаз са Румунијом (Наково)

Подручје обухваћено границом Просторног плана подручја посебне намене Специјалног резервата природе „Обедска бара“ обухвата део општине Пећинци, односно катастарске општине Огар, Обреж, Ашања и Купиново и део општине Рума, катастарску општину Грабовци. Посебну намену простора чини просторна целина заштићеног подручја – Специјални резерват природе „Обедска бара“.

Просторни план представља плански основ за дефинисање активности пре свега у области заштите природе, туризма и руралног развоја, а самим тим биће створени услови за реализацију националних, регионалних и локалних интереса. Овим Просторним планом дефинисана су правила уређења и грађења у складу са условима заштите природе и условима надлежних органа, посебних организација, имаоца јавних овлашћења и других институција.

Стварање просторних услова за усклађено и одрживо коришћење природних добара у обухвату Просторног плана ће допринети заштити биодиверзитета, угрожених природних ресурса и очувању предела.

Основни разлог за израду и доношење Просторног плана подручја посебне намене инфраструктурног коридора државног пута IБ реда гранични прелаз са Mађарском (Бачки Брег) – Сомбор – Kула – Врбас – Србобран -Bечеј – Kикинда – гранични прелаз са Румунијом (Наково) је стварање услова за реализацију националних и регионалних интереса у области саобраћајне инфраструктуре на принципима одрживог развоја и заштите, односно обезбеђење просторних услова за изградњу брзе саобраћајнице.

Подизање нивоа приступачности подручја обухваћеног израдом овог Просторног плана имаће позитивне ефекте на подизање нивоа његове конкурентности, а самим тим и на динамику будућег развоја АП Војводине и Републике Србије, посебно локалних самоуправа кроз које пролази брза саобраћајница. Планирање, пројектовање и изградња брзе саобраћајнице утиче на повећање степена саобраћајне доступности општинским центрима, насељима, привредним зонама и примарним туристичким дестинацијама. На тај начин долази до јачања територијалне кохезије и полицентричног територијалног развоја подручја како у обухвату Просторног плана, али и много шире. У складу са значајем и циљем изградње коридора државног пута Iб реда, предметни пројекат је, закључком Владе Републике Србије (број 351-7500/2021-1, од 26.08.2021. године), проглашен пројектом од посебног значаја за Републику Србију и његова реализација ће се вршити по основу Закона о посебним поступцима ради реализације пројекта изградње и реконструкције линијских инфраструктурних објеката од посебног значаја за Републику Србију („Службени гласник РС”, број 9/20).

Поред саобраћајног повезивања и реализације интереса у области саобраћајне инфраструктуре, изградња предметне саобраћајнице представља пројекат који је од великог утицаја на развој и унапређење инфраструктурних, економских, привредних и других интереса, како Републике Србије као целине, тако и АП Војводине, али и локалних интереса у подручјима кроз које планирана саобраћајница пролази. Реализацијом пројекта, саобраћајно-географски положај Града Сомбора и Града Кикинде, као и општина Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја и Новог Бечеја и саобраћајна приступачност ће бити унапређени у значајној мери, што ће условити бржи и ефикаснији развој ових општина и градова.

На седници су донете и три Покрајинске скупштинске одлуке о заштити природних добара и то: Покрајинска скупштинска одлука о заштити Предела изузетних одлика „Кањишки Јараши“, Покрајинска скупштинска одлука о заштити Парка природе „Мртваје Горњег Потисја“ и Покрајинска скупштинска одлука о заштити Парка природе „Стара Тиса код Бисерног острва“.