Skupština APV donela PPPPN za izgradnju nasipa kod naselja Kupinovo sa elementima za direktno sprovođenje i PPPPN PP Begečka jama i odluke o izradi tri nova prostorna plana područja posebne namene

Na 22. sednici održanoj 19. aprila 2023. godine Skupština APV je donela:

  • Pokrajinsku skupštinsku odluku o donošenju Prostornog plana područja posebne namene za izgradnju nasipa kod naselja Kupinovo sa elementima za direktno sprovođenje i
  • Pokrajinsku skupštinsku odluku o donošenju Prostornog plana područja posebne namene Parka prirode „Begečka jama“.

Na sednici su donete i tri Pokrajinske skupštinske odluke o izradi prostornih planova područja posebne namene i to: Pokrajinska skupštinska odluka o izradi:

  • Prostornog plana područja posebne namene predela izuzetnih odlika „Kanjiški jaraši“,
  • Pokrajinska skupštinska odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene Parka prirode „Slatine u dolini Zlatice“, kao i
  • Pokrajinska skupštinska odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E 70, deonica Pančevo – Vršac – granični prelaz sa Rumunijom – Vatin.

Pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Nemanja Erceg, u svom izlaganju, izneo je osnovne informacije u vezi sa navedenim tačkama dnevnog reda.
Prostorni plan područja posebne namene za izgradnju nasipa kod naselja Kupinovo sa elementima za direktno sprovođenje izrađen je na inicijativu JVP Vodevojvodine. Nakon velikog poplavnog talasa u maju 2014. godine, konstatovano je da su postojeći zaštitni objekti nedovoljno pouzdani za odbranu naselja i šireg područja, te se pristupilo izradi idejnog rešenja za novi nasip uz samu južnu granicu naselja (izradio ga je Hidrozavod Beograd 2019. godine). Nakon što je isti bio gotov i prošao reviziju, podneta je inicijativa za izradu prostornog plana područja posebne namene. Ukupna površina obuhvata plana je 1335,25 ha.

Ovim planom definisani su uslovi za izgradnju i rekonstrukciju nasipa – zaštitnih objekata od velikih voda na levoj obali Dunava kod naselja Kupinovo. Takođe su definisani i uslovi, u skladu sa uslovima zaštite Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica, za mobilnu odbranu od poplava oko tvrđave Kupinik.

Prostorni plan područja posebne namene Parka prirode „Begečka jama“ izrađen je na inicijativu Grada Novi Sad, koji je finansirao njegovu izradu i doneo Odluku o proglašenju zaštićenog prirodnog dobra 3. kategorije.

Navedenim planom utvrđena su pravila uređenja i građenja kako za zone i namene koje su u granici Parka prirode, tako i u zoni uticaja na posebnu namenu, koja se poklapa sa zaštitnom zonom proglašenog zaštićenog prirodnog dobra 3. kategorije, a sve u skladu sa uslovima zaštite utvrđenim Odlukom o proglašenju Parka prirode Begečka jama zaštićenim područjem („Službeni list Grada Novog Sada“ br 5/2022).Kao područje posebne namene utvrđeno je područje u granici proglašenog zaštićenog parka prirode,površine 489,50 ha.

Zaštićeno prirodno dobro Kanjiški jaraši nalazi se na teritoriji opštine Kanjiža, a granicom plana biće obuhvaćene katastarske opštine Trešnjevac, Velebit, Male pijace, Horgoš, Mali pesak, Kanjiža i Zimonjić. Okvirna granica obuhvata površinu od 333,7 km2.

Zaštićeno prirodno dobro Slatine u dolini Zlatice, nalazi se na teritoriji opštine Čoka i grada Kikinde, i planskim dokumentom biće obuhvaćene katastarske opštine Sanad, Čoka, Padej, Ostojićevo, Jakovo, Crna bara, Vrbica na teritoriji opštine Čoka i katastarska opština Mokrin na teritoriji Kikinde. Okvirna granica plana obuhvata površinu od 469,2 km2.

Izradom ovih planskih dokumenata stvoriće se planski osnov za realizaciju ciljeva u oblasti zaštite prirodnog dobra i razvoja područja u obuhvatu plana, u cilju iskorišćenja potencijala zaštićenog prirodnog dobra uz strogo poštovanje utvrđenih režima zaštite.

Izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E 70, deonica Pančevo – Vršac – granični prelaz sa Rumunijom – Vatin, pristupa se na inicijativu JP Putevi Srbije. Polazna osnova za izradu plana je prethodna studija opravdanosti sa generalnim projektom autoputa E 70, deonica Pančevo – Vršac- granica sa Rumunijom, koju je izradio Saobraćajni institut „CIP“, a u ovoj godini planirana je izrada idejnog rešenja sa studijom oprravdanosti, te će se plan raditi paralelno sa izradom idejnog rešenja, u skladu sa članom 22 stav 2 Zakona o planiranju i izgradnji.

Izradom ovog plana stvoriće se planski osnov za izgradnju ove deonice autoputa i na taj način stvoriti dobra saobraćajna povezanost ovog dela Banata, tj. područja grada Pančevo, opština Kovin, Alibunar, Plandište i grad Vršac, i time stvoriti preduslov za brži privredni razvoj ovog područja.