Predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine učestvovali su na seminaru za čuvare zaštićenih područja organizovanog u prostorijama Poljoprivredne stručne službe u Somboru, 3. decembra 2021. godine u okviru projekta “Podrška čuvarima zaštićenih područja u Vojvodini” koji sprovodi neformalna grupa Asocijacija čuvara prirode u Vojvodini i Srbiji. Skup je organizovan u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za urbanizam i zaštitu životne sredine i Javnim preduzećem “Vojvodinašume”.
Cilj seminara je bio da se čuvari u zaštićenim područjima širom Vojvodine upoznaju sa aktuelnim stanjem, funkcionisanjem, organizacionoj strukturi čuvarskih službi u različitim zemljama Evrope, kao i da unaprede svoje znanje o sprovođenju mera zaštite prirode kroz primere rada čuvara u Specijalnom rezervatu prirode „Gornje Podunavlje” i Nacionalnom parku „Kiškunšag” u Mađarskoj. Ukupno je učestvovalo više od 50 čuvara zaštićenih područja iz skoro 20 različitih zaštićenih područja širom Vojvodine.
Na početku seminara se učesnicima obratila Radmila Šakić Peurača, samostalni referent za zaštićeno područje i zaštitu životne sredine JP „Vojvodinašume”, Stanko Kosovac, pomoćnik direktora Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Lorand Vigh, savetnik u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, a u ime Asocijacije čuvara prirode Vojvodine i Srbije Oto Sekereš, šef čuvarske službe u Javnom preduzeću “Palić-Ludaš”.
U izlaganjima predavača, čuvara zaštićenih područja u Specijalnom rezervatu prirode “Gornje Podunavlje” i Nacionalnom parku “Kiškunšag” istaknuto je da se čuvari nalaze na prvoj liniji borbe za očuvanje prirode. Brinu se o retkim i ugroženim divljim vrstama, štite njihova staništa, sprovode neposredan nadzor nad prirodnim vrednostima i ljudskim aktivnostima u zaštićenim područjima, rade bez obzira na vremenske prilike i doba dana, kreću se kroz nepristupačne terene, edukuju i razvijaju svest posetilaca i korisnika prostora o značaju očuvanja prirodnih vrednosti i vrše još mnoge druge aktivnosti koje zahtevaju besprekorno stručno znanje, izvanredno poznavanje terena, ogroman entuzijazam, sposobnost rešavanja konfliktnih situacija, jak osećaj povezanosti sa prirodom i još mnoge druge veštine.
Nakon radnog dela seminara učesnicima je organizovan odlazak do Eko centra „Karapandža”, koji predstavlja centralno mesto za upoznavanje sa prirodnim vrednostima i turističkim sadržajima u Specijalnom rezervatu prirode “Gornje Podunavlje”. Bila je to odlična prilika da se kroz neposredan razgovor, obilazak terena i druženje učesnici seminara unaprede svoje znanje, razmene svoja iskustva u radu, sklope nova prijateljstva, kao i da ojačaju saradnju između čuvarskih službi u Vojvodini i u Mađarskoj.
Projekat “Podrška čuvarima zaštićenih područja u Vojvodini” se sprovodi u okviru programa „Zeleni inkubator”, koji realizuju Mladi istraživači Srbije, Beogradska otvorena škola i Inženjeri zaštite životne sredine, uz finansijsku podršku Evropske unije.