Danas je potpisan protokol o saradnji na realizaciji 16. ciklusa programa „Za čistije i zelenije škole u Vojvodini“.
Protokol su potpisali Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, Gradska uprava za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada, JP „Vojvodinašume“ i Pokret gorana Vojvodine, koji su bili i dosadašnji partneri na ovom projektu.
Ispred Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, koji je koordinator programa, obratila se podsekretarka Brankica Tabak, koja je istakla rast ovog projekta kroz prethodne godine, kao i nagrade za učenike.
„Današnjim potpisivanjem se obavezujemo da ćemo zajednički finansirati nagrade, odnosno izlete u zaštićenim područjima. Nagrade su, kao i prethodnih godina, izleti u zaštićenim područjima kojima upravlja JP ‘Vojvodinašume’ i izleti u realizaciji Pokreta gorana Vojvodine, što podrazumeva boravak u Specijalnom rezervatu prirode ‘Koviljsko-petrovaradinski rit’ i obilazak Sremskih Karlovaca, kako turistički, tako i kroz ekološke radionice“, izjavila je podsekretarka Tabak.
Ona je navela da kroz ovaj program vaspitno-obrazovne ustanove sa teritorije AP Vojvodine imaju priliku da prikažu sve što rade tokom školske godine u oblasti zaštite životne sredine.
„Na ovaj način mogu da prikažu svoje aktivnosti, počevši od predškolskog uzrasta pa sve zaključno sa srednjim školama“, rekla je podsekretarka i podsetila na to da je ove godine ostvarena saradnja i sa jedinicama lokalnih samouprava kako bi se udruženim sredstvima mogle podržati sve ustanove koje nastoje da zaštite svoje okruženje.
Program „Za čistije i zelenije škole u Vojvodini“ nastao je sa ciljem da se podigne svest i lična odgovornost za brigu o životnoj sredini u vaspitno-obrazovnim ustanovama i lokalnim zajednicama na teritoriji AP Vojvodine kroz aktivnosti poput edukativnih i kreativnih radionica, uređenje i ozelenjavanje ustanova, prikupljanje sekundarnih sirovina, uvođenje novih vidova ekološke edukacije, kao i novih metoda učenja u oblasti zaštite životne sredine.