Dana 21.06.2022. godine je održan kurs za celoživotno učenje za predstavnike jedinica lokalne samouprave „Menadžment bukom u životnoj sredini“, koji je organizovao Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, kao partner Erazmus+ projekta SENVIBE – „Jačanje obrazovnih kapaciteta izgradnjom kompetencija i saradnje u oblasti inženjerstva buke i vibracija“.
Projekat SENVIBE finansira Evropska komisija, a koordinator je Univerzitet u Novom Sadu. U njegovoj osnovi su strateško unapređenje i investicije u oblasti buke i vibracija. Ovim projektom je prvi put u Srbiji akreditovan master program iz vibro-akustike, a izvršena je i modernizacija studijskih programa i opreme za školovanje budućih inženjera različitih struka, kao i formiranje moderne laboratorije za vibro akustiku na Univerzitetu u Novom Sadu. Pored toga, organizovani su i kursevi za celoživotno učenje u oblasti buke i vibracija, a sve edukativne aktivnosti su povezane novim metodologijama u obrazovanju, uključujući i pristup e-učenju (online učenje) i b-učenju (mix online i offline učenja).
Projektom je osnovana centralna jedinica „No& Vib Hub“ kao virtuelna platforma na Univerzitetu u Novom Sadu čiji je osnovni cilj pokretanje i održavanje saradnje između ključnih aktera angažovanih na polju buke i vibracija između sledećih sektora: obrazovno-istraživačkog, državnog, privrednog, stručno-profesionalnog i nevladinog sektora. Osnovna misija „No& Vib Hub“-a je razvoj delotvornih mehanizama za saradnju kroz realizaciju studentske prakse, praćenje i učešće u reformama zakonskih regulativa, razmena informacija/znanja, razvoj i implementacija profesionalnih obuka i dr.
Kurs celoživotnog učenja za jedinice lokalnih samouprava „Menadžment bukom u životnoj sredini“ je prema rečima Dragana Đurice, pomoćnika pokrajinskog sekretara, proistekao iz potrebe da se povežu akademske, stručne i državne institucije u cilju unapređenja administrativnih kapaciteta u oblasti upravljanja bukom u životnoj sredini što je upravo i jedan od ciljeva ovog evropskog projekta.
Kako je zagađenje bukom jedan od glavnih problema u Evropi, od velikog značaja je da se obuhvat monitoringa buke značajno unapredi kako bi se adekvatnim merama poboljšao kvalitet životne sredine, a i smanjio uticaj na zdravlje stanovnika. Stoga su ovi kursevi od izuzetnog značaja da se raspoloživa finansijska sredstva najefikasnije iskoriste u cilju rešavanja ovog problema. Kao jedan od rezultata ovog projekta jeste i Vodič za jedinice lokalne samouprave – Buka u životnoj sredini u kojem su na jasan način sublimirana osnovna znanja o buci u životnoj sredini, uticaj buke na ljude, metodologija praćenja i planske zaštite od buke, kao i o standardi i zakonodavstvo vezana za buku u životnoj sredini. Učesnici su dobili i sertifikat o odslušanom kursu, kao i SENVIBE rečnik – dvojezičnu publikaciju sa terminima iz oblasti vibro-akustike sa njihovim opisima i kratkim pregledom nacionalne i evropske regulative iz oblasti buke i vibracija u životnoj i radnoj sredini.
Predavači na kursu su univerzitetski profesori sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj oblasti – prof. dr Ivana Kovačić sa Univerziteta u Novom Sadu, rukovodilac „SENVIBE projekta“, prof. dr Momir Praščević i dr Darko Mihajlov sa Univerziteta u Nišu i prof. dr Bela Prokeš iz Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika, Novi Sad.