Okrugli sto u Subotici „Unapređenje monitoringa kvaliteta vazduha u APV i predstavljanje Erasmus + projekta SENVIBE“

Dana 5.02.2019. godine je u Subotici  održan okrugli sto „Unapređenje monitoringa kvaliteta vazduha u APV i predstavljanje Erasmus + projekta SENVIBE – ”Jačanje obrazovnih kapaciteta kroz izgradnju kompetencija i saradnje u oblasti inženjerstva buke i vibracija”.

Na sastanku su prisustvovali predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, Dragan Đurica, pomoćnik pokrajinskog sekretara, mr Hristina Radovanović Jovin i  mr Zorana Georgijev, predstavnici Republičke agencije za zaštitu životne sredine, Instituta za javno zdravlje Srbije, Instituta za javno zdravlje Vojvodine,   predstavnici jedinica lokalnih samouprava Severnobačkog i Zapadnobačkog okruga (Grad Subotica, Grad Sombor, Bačka Topola i Kula) i Zavoda za javno zdravlje Subotica i Zavoda za javno zdravlje Sombor.

Prema oceni Svetske zdravstvene organizacije loš kvalitet vazduha ima najveći uticaj na zdravlje stanovništva. Na svim mernim mestima u AP Vojvodini su izmerene visoke koncentracije suspendovanih čestica u zimskom periodu, gde su dominantni izvori zagađenja saobraćaj i fosilna goriva koja se koriste za grejanje.   Analizom izmerenih vrednosti parametara kvaliteta ambijentalnog vazduha u okviru monitoringa kvaliteta vazduha sprovedenih  od strane jedinica lokalnih samouprava utvrđeno je da je neophodno izvršiti unapređenje stanja u ovoj oblasti, s obzirom da dobijeni rezultati nisu usklađeni sa  zahtevima iz Uredbe o uslovima za monitoring i zahtevima  kvaliteta bazduha (Sl. gl. RS 11/2010, 75/2010, 63/2013). Na sastanku je utvrđeno da je neophodno izvršiti izbor mernih mesta i parametara kvaliteta vazduha u skladu sa preporukama iz Uredbe o uslovima za monitoring i zahtevima  kvaliteta bazduha (Sl. gl. RS 11/2010, 75/2010, 63/2013).  Predstavnicima lokalnih samouprava je data preporuka da se monitoring dominantno usmeri na praćenje koncentracija suspendovanih čestica i da se u skladu sa tim vrši i unapređenje tehničkih, kadrovskih i finansijskih kapaciteta stručnih institucija, kako bi se u narednoj fazi mogle planirati mere za poboljšanje kvaliteta vazduha.

Na sastanku je promovisan Erazmus+projekat SENVIBE, koji ima za cilj da pored unapređenja obrazovnih kapaciteta, formira No&Vib Hub, centralnu jedinicu za umrežavanje akademskih i neakademskih institucija u oblasti buke i vibracija u cilju unapređenja stanja u oblasti buke i vibracija u Republici Srbiji.  Zadatak članova No&Vib Hub-a je da u svojim organizacijama omoguće studentima stručnu praksu i primenu praktičnog znanja, rad na rešavanju lokalnih problema u ovoj oblasti, realizaciju zajedničkih projekata, a institucije će pored mogućnosti da svojim zaposlenima omoguće dodatno stručno  usavršavanje, imati mogućnost da kroz poslovnu saradnju  unaprede i obim svog poslovanja.