Уручене награде најбољим школама и вртићима у овогодишњем програму „За чистије и зеленије школе у Војводини“

Žao nam je, ne postoji prevod na raspolaganju For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

На данашњој манифестацији у Покрајинској влади, уручене су награде васпитно-образовним институцијама, које су проглашене најбољим у програму „За чистије и зеленије школе у Војводини“ за школску 2016/2017. годину.

Овај програм реализован је у сарадњи Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице и Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај. Циљ програма је био развијање и унапређивање рада у области заштите животне средине у вртићима и основним и средњим школама на територији Војводине.

Честитајући награђенима, покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај Ненад Грбић рекао је у свом поздравном обраћању, да је најважнији циљ пројекта био да покушамо да код најмлађих утичемо на промену лоших навика и да им пружимо едукацију која ће довести до усвајања нове еколошке и енергетске културе. Указујући да друге планете немамо, Грбић је навео упозоравајући пример.

„Према неким проценама, 2050. године ће у морима и водама бити више пластичне амбалаже него риба. Страшан је податак, ако знамо да данас имамо око 100 милијарди боца које се не рециклирају у потпуности, него свега 30-так одсто. На то морамо да утичемо и да најмлађима укажемо да буду бољи од нас, да чувају планету Земљу и енергенте које имају, са основним циљем – а то је одрживост“, рекао је Грбић.

Подсекретар у Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине Бранкица Табак је рекла да овај секретаријат пуних осам година подржава програм „За чистије и зеленије школе у Војводини“.

„Учешћем у овом програму ученици активно размишљају и конкретно доприносе заштити свог природног окружења. У претходних седам година је учествовало преко 60 одсто васпитно-образовних установа на територији АП Војводине, односно 373 установе. Циљ нам је да се и у наредној школској години на јавни позив за учешће у програму одазове што већи број школа. То би била потврда да су свесни улагања у њихову будућност у неугроженој животној средини“, рекла је Бранкица Табак.
Она је навела да су у овој школској години биле пријављене 84 установе, да је награђено 19 најуспешнијих предшколских установа, основних и средњих школа и школа за децу са сметњама у развоју.

Помоћница покрајинског секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Ливиа Корпонаи је изразила задовољство што се у протеклих осам година овај програм прилагођава могућностима и потребама учесника, јер је више од половине васпитно-образовних установа из Војводине препознало значај да брига о микросредини и окружењу у којем свакодневно боравимо постане стални начин размишљања и деловања, а не само док траје програм.

Партнери на реализацији овог програма су били Покрет горана Војводине и Фондација Рикен за рециклажу лименки.