Јавна презентација материјала за израду ППППН Парка природе „Јегричка“

Žao nam je, ne postoji prevod na raspolaganju For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

У петак, 16.06.2017. године у згради Скупштине општине Србобран одржана је јавна презентација Матријала за израду Нацрта Просторног плана подручја посебне намене Парка природе „Јегричка“ у оквиру законом прописане процедуре раног јавног увида, организована од стране носиоца израде овог Просторног плана, Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине. Обрађивач овог Просторног плана је ЈП „Завод за урбанизам Војводине” из Новог Сада.

Рани јавни увид одржава се у трајању од 15 дана, од  09.06.2017. до 23.06.2017. године. Материјал за израду ППППН ревитализације Канала Бегеј доступан је на увид заинтересованој јавности:

   – у дигиталном облику, у просторијама органа јединице локалне самоуправе надлежној за послове просторног планирања и урбанизма,

   – у дигиталном облику на званичној интернет адреси Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине:  http://www.ekourb.vojvodina.gov.rs/ .

Основни разлог за израду и доношење Просторног плана произилази из потребе реализације стратешких приоритета у области заштите предела, уређења и унапређења природних добара, који су утврђени Просторним планом Републике Србије од 2010. до 2020. године („Службени гласник РС“, број 88/10) и Регионалним просторним планом Аутономне покрајине Војводине („Службени лист АПВ“, број 22/11). Простор који је обухваћен Просторним планом, захтева посебне режиме заштите, организације, уређења и коришћења, због природних, предеоних и амбијенталних вредности.

Подручје обухваћено прелиминарном границом Просторног плана обухвата део територије  Општине Жабаљ: катастарске општине Чуруг, Госпођинци и Жабаљ, Општине Бачка Паланка: катастарска општине Деспотово, Општине Врбас: катастарске општине Савино Село, Равно Село, Змајево, Општине Темерин: катастарске општине Сириг, Темерин и Општине Србобран: катастарска општине: Надаљ 1.

У уводној речи, Светлана Килибарда, в. д. помоћнице покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине обратила се присутнима и презентовала активности у поступку израде Просторног плана – доношење одлуке о изради, одржавање раног јавног увида и вршење стручне контроле, након чега су представници обрађивача, одговорни планери Свјетлана Реко, дипл. инж. арх. и мр Владимир Пихлер, дипл. инж. арх. представили Просторни план у основним елементима.

Материјал за израду Просторног плана презентовао је изводе из планске документације вишег реда, опис постојећег стања, начин коришћења простора и основна ограничења у простору, опште циљеве израде плана, планирану претежну намену површина и очекиване ефекте у погледу унапређења начина коришћења простора.

Заштитом Парка природе „Јегричка“ кроз израду овог планског документа, остварује се општи циљ очувања биолошке разноврсности. Тиме се обезбеђује очување јединственог предела бачког водотока и подручја од ког зависи опстанак виталнијих популација биљних и животињских врста, као и увид у геоморфолошку и хидролошку прошлост овог дела Панонске низије. Улога водотока Јегричке, као природног пречистача воде, унапредиће се кроз израду овог планског документа, чиме ће се обезбедити функционалност екосистема водотока и његовог окружења,прописивањем одговарајућих мера заштите, начина уређења и коришћења простора, дефинисањем правила уређења и грађења овог специфичног подручја.

Органи, организације, јавна предузећа, овлашћени да утврђују услове за заштиту и уређење простора, правна и физичка лица који су корисници простора у обухвату Плана, позвани су том приликом да доставе своја мишљења у погледу  услова и неопходног обима и степена процене утицаја  на животну средину.

Јавној презентацији присуствовали су и представници Општинске управе Жабаљ, ЈП Завод за урбанизам Војводине, Општинске управе Србобран, ЈКП Градитељ из Србобрана и других институција. Посебно је истакнут значај израде овог важног планског документа са циљем да се створе услови за усклађено и мудро коришћење природних добара у оквиру подручја посебне намене како би се допринело заштити биодиверзитета, угрожених природних ресурса и очувању предела.