Stranica je u izradi
Vrsta prirodnog dobra: Specijalni rezervat prirode
Godina proglašenja: 1998.
Akt o proglašenju: Uredba o proglašenju specijalnog rezervata prirode “Koviljsko-petrovaradinski rit”, “Sl. Glasnik RS“, broj 44/11
Površina: 5895 ha.
Klasifikacija IUCN: IV kategorija – Područje upravljanja staništima i vrstama (Habitat and Species Management Area)
Položaj: Jugoistočna Bačka i severoistočni Srem; grad Novi Sad, opštine Sremski Karlovci, Inđija i Titel
Upravljač: JP Vojvodinašume, ŠG Novi Sad
Međunarodni status: IBA, IPA, Ramsarsko i Emerald područje
Osnovne vrednosti
- Očuvanost tipičnih i specifičnih vrednosti izvorne prirode orografskih i hidrografskih odlika ritova (ade, rukavci, meandri, bare i močvare);
- biljnih zajednica ritova (ritske šume, livade, trstici, ševari);
- flore, među kojima retkih vrsta biljaka poput žutog lokvanja (Nuphar luteum);
- značajno mrestilište i migratorna staza riba;
- stanište retkih vrsta ptica, poput belorepana (Haliaeetus albicilla), crne rode (Ciconia nigra), kašičara (Platalea leucorodia) i patke njorke (Aythya nyroca).
Ugroženost
- Izmenjen režim plavnih i podzemnih voda, koji dovodi do sukcesije i nestanka vlažnih staništa.
- Seča autohtonih šuma i zamena klonskim topolama, kao i masovna sadnja klonskih topola na površinama pod plitkim barama, vlažnim livadama i pašnjacima, pregrađivanje vodotoka za potrebe prelaska mehanizacije, itd.
- Veliki pritisak invazivnih vrsta (bagremac, pensilvanski jasen, pajasen), koje potiskuju autohtone vrste drveća i žbunja i obrastanjem ubrzavaju sukcesiju vegetacije na vlažnim staništima.
- Neadekvatno upravljanje prirodnim dobrom kojim nije na pravi način usaglašeno šumarstvo, sa interesima zaštite prirode i potrebama lokalnog stanovništva (ispaša stoke, ribarstvo).
- Neodrživo korišćenje ribljeg fonda.
- Paljenje vegetacije.
Mere zaštite
- Trostepeni režim zaštite (režim I stepena zaštite 373 ha (6%), režim II stepena zaštite 1.738 ha (29%), režim III stepena zaštite 3.784 ha (65%)). Proširenjem granica Rezervata, obuhvaćeni su i Krčedinska ada i deo Gardinovačkog rita.
- Projekat sanacije vodnog režima u Rezervatu podrazumeva čišćenje glavnih depresija – vodotokova (dunavaca) od naslaga drveća i sedimenata, sa ciljem da se povežu glavna barska staništa unutar rita i omogući nesmetan protok vode i prolaz riba.
Korišćenje
- šumarstvo
- rekreativni ribolov
- ektenzivno stočarstvo
Turističko – edukativni sadržaji
• Ekološko – edukativni centar: nalazi se uz naselje Kovilj, pored lokalnog puta koji vodi prema Manastiru Kovilj. U sklopu centra su učionica na otvorenom (nadstrešnica sa stolovima, klupama i tablom), uz koju se nalaze osmatračnica za ptice i info-tabla sa stolom i klupama.
• Edukativna staza na lokalitetu Šlajz–Tikvara: u naselju Kovilj, trasirana nasipom oko bare Šlajz, sa info tablama, klupama i stolovima za posetioce.
• Edukativna staza na Kurjačkoj gredi (uz baru Aglu): trasirana u dužini 1 km, duž koje su postavljene info table, klupe i stolovi za posetioce. Na kraju staze nalazi se osmatračnica za ptice.
• Vožnja čamcima: i razgledanje Rezervata uz pratnju čuvarske službe.
• Autohtone rase životinja: Na Krčedinskoj adi se gaje magarci, konji, krave, ovce i pulini.
• Kulturno – istorijske vrednosti: Manastir svetih arhangela Mihajla i Gavrila u Kovilju, kapela Svete Petke, rodna kuća Laze Kostića (spomen kuća).
Kako stići: autoputem E 75, udaljenost od Novog Sada – 20 km, udaljenost od Beograda – 60km.