Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine je 01.07.2024. godine započeo projekat pod nazivom „Prekogranična saradnja u tretmanu otpadnih voda duž reke Tise“ -skraćeno BEST WASTEWATER. Projekat je odobren u okviru prvog poziva INTERREG IPA programa prekogranične saradnje Republika Mađarska – Republika Srbija za period 2021-2027.
Interreg VI-A IPA program Mađarska-Srbija se sprovodi u okviru finansijskog okvira Evropske unije 2021-2027, u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Na osnovu „podeljenog sistema upravljanja“ zemalja učesnica – Mađarske i Srbije, Program finansira i podržava projekte saradnje organizacija koje se nalaze u programskom području – mađarskim okruzima Čongrad-Čanad i Bač-Kiškun, i srpskim teritorijama: Zapadnobačka, Severna Bačka, Južnobačka, Severnobanatska, Srednjebanatska, Južnobanatska i Sremska. Program pomaže razvoju stabilnog regiona koji sarađuje i opšteg kvaliteta života u pograničnom regionu. Omogućava ekonomsku saradnju organizacija iz dve zemlje, neguje zajednički identitet i kulturno-istorijsko nasleđe pograničnog regiona i doprinosi njegovoj ekološkoj održivosti i bezbednosti. Za više informacija posetite: www.hungary-serbia.eu
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, kao partner, u saradnji sa vodećim partnerom Algyő Nagyközség Önkormányzata (partner sa teritorije R. Mađarske) predao je projektnu aplikaciju sa ciljem zaštite reke Tise, smanjenje zagađenja životne sredine i sprečavanje da otpadne vode dospeju u tlo. Predviđeno je da Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine bude zadužen za podizanje svesti javnosti, lokalnih samouprava i svih ostalih zainteresovanih strana u pogledu zaštite životne sredine kao i promociju značaja ovakvih projekata i saradnje sa Evropskom unijom.
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine će u okviru svojih aktivnosti u projektu sprovesti neophodne analize zagađenosti vode u reci Tisi u kritičnim tačkama koje će biti mapirane i kroz zajedničku studiju i mapu sa mađarskim partnerima stvoriti jasnu i širu sliku problema i koji će se u okviru istog projekta rešavati posebnom opremom od strane ostalih partnera.
Realizacija projekta je od izuzetnog značaja za Autonomnu pokrajinu Vojvodinu, s obzirom da se implementacija projekta vrši na teritorijama više vojvođanskih lokalnih samouprava kao i činjenica da ovaj deo Srbije i Mađarske predstavlja jednu geološku i hidrološku celinu. Usled ovakvih okolnosti, posebno je važno da se naglasi prekogranični uticaj voda i potrebu zaštite reke Tise od zagađenja što će dovesti do još bližih odnosa dveju država.
Zajedničke aktivnosti po pitanju vodoprivrede i zaštite životne sredine kao i zdravlja stanovništva sa obe strane granice su već postojale, ali je važno da se naglasi da je ovo projekat koji bi ujedinio i povezao različite prekogranične oblasti.
Planirano je da projekat traje 24 meseca.
Ukupna sredstava odobrena za projekat Pokrajinskom sekretarijatu su u iznosu od 150.268.80€.
Ovaj dokument je organizovan uz finansijsku podršku Evropske unije kroz Interreg VI-A IPA program Mađarska-Srbija. Za sadržaj ovog dokumenta je odgovoran iskljčivo Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine i sadržaj ovog dokumenta ne odražava zvanično mišljenje Evropske unije i/ili Upravljačkog tela Programa.