Skupština APV donela Pokrajinsku skupštinsku odluku o donošenju PPPPN SRP „Obedska bara“ i PPPPN infrastrukturnog koridora državnog puta IB reda granični prelaz sa Mađarskom (Bački Breg) – Sombor – Kula – Vrbas – Srbobran -Bečej – Kikinda – granični prelaz sa Rumunijom (Nakovo) i tri Pokrajinske skupštinske odluke o zaštiti prirodnih dobara

Na 25. sednici održanoj 29. avgusta 2023. godine Skupština APV je donela Pokrajinsku skupštinsku odluku o donošenju:

  • Prostornog plana područja posebne namene Specijalnog rezervata prirode „Obedska bara“ i
  • Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora državnog puta IB reda granični prelaz sa Mađarskom (Bački Breg) – Sombor – Kula – Vrbas – Srbobran -Bečej – Kikinda – granični prelaz sa Rumunijom (Nakovo)

Područje obuhvaćeno granicom Prostornog plana područja posebne namene Specijalnog rezervata prirode „Obedska bara“ obuhvata deo opštine Pećinci, odnosno katastarske opštine Ogar, Obrež, Ašanja i Kupinovo i deo opštine Ruma, katastarsku opštinu Grabovci. Posebnu namenu prostora čini prostorna celina zaštićenog područja – Specijalni rezervat prirode „Obedska bara“.

Prostorni plan predstavlja planski osnov za definisanje aktivnosti pre svega u oblasti zaštite prirode, turizma i ruralnog razvoja, a samim tim biće stvoreni uslovi za realizaciju nacionalnih, regionalnih i lokalnih interesa. Ovim Prostornim planom definisana su pravila uređenja i građenja u skladu sa uslovima zaštite prirode i uslovima nadležnih organa, posebnih organizacija, imaoca javnih ovlašćenja i drugih institucija.

Stvaranje prostornih uslova za usklađeno i održivo korišćenje prirodnih dobara u obuhvatu Prostornog plana će doprineti zaštiti biodiverziteta, ugroženih prirodnih resursa i očuvanju predela.

Osnovni razlog za izradu i donošenje Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora državnog puta IB reda granični prelaz sa Mađarskom (Bački Breg) – Sombor – Kula – Vrbas – Srbobran -Bečej – Kikinda – granični prelaz sa Rumunijom (Nakovo) je stvaranje uslova za realizaciju nacionalnih i regionalnih interesa u oblasti saobraćajne infrastrukture na principima održivog razvoja i zaštite, odnosno obezbeđenje prostornih uslova za izgradnju brze saobraćajnice.

Podizanje nivoa pristupačnosti područja obuhvaćenog izradom ovog Prostornog plana imaće pozitivne efekte na podizanje nivoa njegove konkurentnosti, a samim tim i na dinamiku budućeg razvoja AP Vojvodine i Republike Srbije, posebno lokalnih samouprava kroz koje prolazi brza saobraćajnica. Planiranje, projektovanje i izgradnja brze saobraćajnice utiče na povećanje stepena saobraćajne dostupnosti opštinskim centrima, naseljima, privrednim zonama i primarnim turističkim destinacijama. Na taj način dolazi do jačanja teritorijalne kohezije i policentričnog teritorijalnog razvoja područja kako u obuhvatu Prostornog plana, ali i mnogo šire. U skladu sa značajem i ciljem izgradnje koridora državnog puta Ib reda, predmetni projekat je, zaključkom Vlade Republike Srbije (broj 351-7500/2021-1, od 26.08.2021. godine), proglašen projektom od posebnog značaja za Republiku Srbiju i njegova realizacija će se vršiti po osnovu Zakona o posebnim postupcima radi realizacije projekta izgradnje i rekonstrukcije linijskih infrastrukturnih objekata od posebnog značaja za Republiku Srbiju („Službeni glasnik RS”, broj 9/20).

Pored saobraćajnog povezivanja i realizacije interesa u oblasti saobraćajne infrastrukture, izgradnja predmetne saobraćajnice predstavlja projekat koji je od velikog uticaja na razvoj i unapređenje infrastrukturnih, ekonomskih, privrednih i drugih interesa, kako Republike Srbije kao celine, tako i AP Vojvodine, ali i lokalnih interesa u područjima kroz koje planirana saobraćajnica prolazi. Realizacijom projekta, saobraćajno-geografski položaj Grada Sombora i Grada Kikinde, kao i opština Kule, Vrbasa, Srbobrana, Bečeja i Novog Bečeja i saobraćajna pristupačnost će biti unapređeni u značajnoj meri, što će usloviti brži i efikasniji razvoj ovih opština i gradova.

Na sednici su donete i tri Pokrajinske skupštinske odluke o zaštiti prirodnih dobara i to: Pokrajinska skupštinska odluka o zaštiti Predela izuzetnih odlika „Kanjiški Jaraši“, Pokrajinska skupštinska odluka o zaštiti Parka prirode „Mrtvaje Gornjeg Potisja“ i Pokrajinska skupštinska odluka o zaštiti Parka prirode „Stara Tisa kod Bisernog ostrva“.