Sistem očuvanja prirode – režimi zaštite, uspostavljanje zaštićenih područja, upravljanje i kontrola, utvrđen je Zakonom o zaštiti prirode („Službeni glasnik RS“, бр. 36/2009, 88/2010, 91/2010–ispravka, 14/2016, 95/2018 – drugi zakon i 71/2021)) i aktima nadležnih organa o zaštiti pojedinih prirodnih dobara. Registar zaštićenih prirodnih dobara vode Zavod za zaštitu prirode Srbije i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, koji sprovode postupak revizije i kategorizacije svih prirodnih dobara i pripremaju predloge nadležnim organima (Vlada Republike Srbije, nadležni organ autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave) za donošenje novih akata o zaštiti i kategorizaciji prirodnih dobara, usaglašenih sa Zakonom.
Kategorije prirodnih dobara definisane Zakonom o zaštiti prirode su:
- zaštićena područja
- nacionalni park
- strogi rezervat prirode
- specijalni rezervat prirode
- predeo izuzetnih odlika
- park prirode
- zaštićeno stanište
- spomenik prirode
- zaštićene vrste
- strogo zaštićena divlja vrsta
- zaštićena divlja vrsta
- pokretna zaštićena prirodna dokumenta
U postupku valorizacije i stavljanja pod zaštitu nekog područja polazi se od najvažnijih svetskih strategija, akcionih planova, konvencija i kategorija (IUCN Crvena lista kategorija i IUCN kategorije za zaštićena prirodna dobra), čime se obezbeđuje kompatibilnost zaštite prirode sa međunarodnim standardima. Primenom savremenih i međunarodno priznatih principa i osnova u valorizaciji prostora i prirodnih vrednosti, njihovoj promociji i upravljanju prirodnim dobrima obezbediće se uključivanje prirodnih dobara na našoj teritoriji u planirane mreže zaštićenih područja neposrednog okruženja, regiona i Evrope, kao i njihov upis u svetske liste zaštićenih područja.
Imajući u vidu da samo postizanje statističkog cilja nije jedini imperativ, paralelno sa procesom povećanja zaštićenih površina, potrebno je očuvati i unaprediti stanje u postojećim prirodnim dobrima. Prikaz ugroženosti svakog od navedenih zaštićenih područja, ukazuje na potrebu poboljšanja opšteg pristupa zaštite i upravljanja ovim prostorima. U tom smislu potrebno je pre svega rešiti pitanje upravljača zaštićenih područja, koji su često nedovoljno stručno i materijalno opremljeni, a u velikoj meri su i u sukobu interesa, budući da su istovremeno i korisnici prostora. Iz toga bi proizišlo i rešenje za formiranjem odgovarajuće čuvarske službe.
U poslednjih godina evidentno je poboljšanje promocije, popularizacije i zaštite, a pogotovo mera aktivne zaštite na revitalizaciji staništa, što se prevashodno ostvaruje kroz finansijska sredstva Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine uz stručnu pomoć Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode i rada upravljača zaštićenih područja. Čišćenje livada, izmuljivanje bara, suzbijanje invazivnih vrsta, revitalizacija vodnog režima i druge aktivnosti predstavljaju jedne od najvažnijih aktivnosti koje u perspektivi treba nastaviti i pojačati uz obavezno praćenje efekata.
Uopšteno gledano u odnosu na protekle decenije, zaštita prirodnih dobara doprinela je da se na njima opšti procesi narušavanja prirodnih staništa, predela i organskih vrsta odvijaju sporije nego van granica zaštite, ali nije ostvaren cilj da se u njima na odgovarajući način narušavanje i uništavanje zaustave, što ostaje kao cilj za nastupajući period.
Zaštićena područja u Vojvodini
Zaštićena područja, prema definiciji iz Zakona za zaštitu prirode jesu područja koja imaju izraženu geološku, biološku, ekosistemsku i/ili predeonu raznovrsnost i zbog toga se aktom o zaštiti proglašavaju zaštićenim područjima od opšteg interesa. U zavisnosti od vrednosti i značaja svrstavaju se u sledeće kategorije:
- I kategorija – zaštićeno područje međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja;
- II kategorija – zaštićeno područje pokrajinskog/regionalnog, odnosno velikog značaja;
- III kategorija – zaštićeno područje lokalnog značaja
Na teritoriji AP Vojvodine nalazi se 135 zaštićenih područja ukupne površine oko 138 000 ha, koja obuhvata 6,4 % prostora Pokrajine. To su: 1 nacionalni park (NP), 16 specijalnih rezervata prirode (SRP), 9 parkova prirode (PP), 3 predela izuzetnih odlika (PIO), 2 zaštićena staništa (ZS) i veliki broj spomenika prirode (SP).
Trenutno, u postupku proglašenja kao zaštićena područja od pokrajinskog značaja nalaze se 3 područja, i to: PP „Mrtvaje gornjeg Potisja“, PP „Jegrička“-revizija i PP „Stara Tisa kod Bisernog ostrva“-revizija, dok se za jedno područje vodi postupak proglašenja za zaštićeno područje od lokalnog značaja: PP „Bačkotopolske doline“.
Zaštićena područja u Vojvodini:
NACIONALNI PARK (NP):
SPECIJALNI REZERVATI PRIRODE (SRP):
- SRP „Ludaško jezero“
- SRP „Obedska bara“
- SRP „Carska bara“
- SRP „Selevenjske pustare“
- SRP „Pašnjaci velike droplje“
- SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit“
- SRP „Karađorđevo“
- SRP „Zasavica“
- SRP „Deliblatska peščara“
- SRP „Gornje Podunavlje“
- SRP „Slano kopovo“
- SRP „Kraljevac“
- SRP „Bagremara“
- SRP „Titelski breg“
- SRP „Okanj bara“
- SRP „Ritovi donjeg Potisja“
PARKOVI PRIRODE (PP):
- PP „Jegrička“
- PP „Stara Tisa“ kod Bisernog ostrva
- PP „Tikvara“
- PP „Begečka jama“
- PP „Palić“
- PP „Ponjavica“
- PP „Kamaraš“
- PP „Beljanska bara“
- PP „Rusanda“
PREDELI IZUZETNIH ODLIKA (PIO):
- PIO „Vršačke planine“
- PIO „Subotička peščara“
- PIO “Karaš-Nera”
ZAŠTIĆENA STANIŠTA (ZS):
- ZS „Bara Trskovača“
PODRUČJA U POSTUPKU ZAŠTITE OD POKRAJINSKOG ZNAČAJA (PP):
- Park prirode „Rusanda”
- Predeo izuzetnih odlika „Karaš–Nera”
- Spomenik prirode „Stratigrafski profil Filijala Beočin”
- Park prirode „Jegrička”
- Predeo izuzetnih odlika „Vršačke planine”
- Park prirode „Slatine u dolini Zlatice”
- Predeo izuzetnih odlika „Kanjiški jaraši”
- Park prirode „Mrtvaje gornjeg Potisja”
- Park prirode „Stara Tisa kod Bisernog ostrva”