Seminara za upravljače zaštićenih područja

Hajdukovo, Vizitorski centar Ludaš, Subotica

U organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, u Vizitorskom centru Ludaš je održan seminar namenjen upravljačima zaštićenih područja na temu Seminar se realizuje u okviru Interreg IPA projekta prekogranične saradnje Srbija – Mađarska „Zaštita prirode od invazivnih biljnih vrsta“ (Nature Protection from Invasive Plant Species – PROTECT)

Glavni cilj projekta „Zaštita prirode od invazivnih biljnih vrsta“ jeste praćenje ovih vrsta kroz mapiranje, analizu banke semena u zemljištu, kao i suzbijanje i to specijalnim rezervatima prirode: Selevenjske pustare i Ludaško jezero, kao i parku prirode Palić i predelu izuzetnih odlika Subotička peščara u Vojvodini i u mađarskoj u Nacionalnom parku Kiškunšagu. Vodeći partner na IPA projektu je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, a partner iz Mađarske je Univerzitet Džon Nojman Osim toga, cilj projekta je i upoznavanje šire društvene zajednice sa invazivnim vrstama, naročito ambrozijom.

Na seminaru su govorili Nemanja Erceg, v.d. pomoćnika pokrajinskog sekretara i menadžer projekta, koji je upoznao prisutne sa ciljem projekta, aktivnostima i očekivanim rezultatima. Profesor Pološ Endre sa Univerziteta Džon von Nojman upoznao je prisutne sa problemom invazivnih vrsta u Republici Mađastkoj i načinima njihovog suzbijanja. Tamaš Vinko prezentovao je rezultate mapiranja i monitoringa invazivnih vrsta u projektnom području na teritoriji opština Subotica i Kanjiža i to u specijalnim rezervatima prirode: Selevenjske pustare i Ludaško jezero, kao i parku prirode Palić i predelu izuzetnih odlika Subotička peščara u Vojvodini. Klara Sabadoš ispred Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode ukazala je da su nvazivne vrste druga globalna pretnja po biološku raznovrsnost, odmah iza direktog uništavanja staništa, a oni koji se bave zaštitom prirode svakodnevno se sa njima sreću zbog toga je veoma važna razmena iskustava u ovoj oblasti. Na projektu je angažovana Laboratorija za palinologiju sa PMF-a iz Novog Sada kako bi sprovela monitoring polena invazivnih vrsta u vazduhu. Osim ambrozije, koja se redovno prati, cilj projekta je da se u merenja uključe i druge invazivne biljke, objašnjavaju stručnjaci. O dosadašnjim rezulatima merenja koncentracije polena na dve merne stanice (u Ludašu i Kanjiži) govorio je prof Predrag Radišić. 

Realizacija je počela 31. januara ove godine i trajaće do 29. septembra 2019. godine.