Instrument IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance – IPA) uspostavljen je Uredbom Evropskog saveta br. 1085/2006 od 17. jula 2006. godine. Novi jedinstveni instrument za pretpristupnu pomoć za budžetsko razdoblje od 2007. do 2013. godine, objedinjuje dosadašnje pretpristupne instrumente: PHARE, SAPARD, ISPA, CARDS, kao i pretpristupni instrument za Tursku. Ukupan budžet IPA za period od 2007 – 2013. iznosi €€ 11,468 milijardi.
Integrisani pristup Instrumenta za pretpristupnu pomoć se ogleda i kroz samu strukturu pomoći koja je objedinjena kroz 5 komponenti, tako da pruži ciljanu i efikasnu pomoć svakoj zemlji u zavisnosti od njenih razvojnih potreba i statusa na putu evropskih integracija.
IPA 2007-2013. u fokusu ima dva glavna prioriteta i to: pomoć zemljama u ispunjavanju političkih, ekonomskih i kriterijuma koji se odnose na usvajanje pravnih tekovina EU, kao i izgradnja administrativnih kapaciteta i jačanje pravosuđa i pomoć zemljama u procesu priprema za korišćenje strukturnih i kohezionih fondova EU nakon pristupanja Evropskoj uniji.
Komponente Instrumenta pretpristupne pomoći – IPA su:
- Pomoć tranziciji i izgradnja institucija
- Prekogranična saradnja
- Regionalni razvoj
- Razvoj ljudskih resursa
- Ruralni razvoj
Prve dve komponente dostupne su zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima.
Najzastupljenije oblasti u okviru kojih se finansiraju projekti obuhvataju društveno-ekonomski razvoj, zaštitu životne sredine, razvoj turizma, očuvanje kulturnog nasleđa, unapređenje poljoprivrede, obrazovanje, istraživanje i razvoj, institucionalnu saradnju, itd.
Programi prekogranične saradnje su instrument Evropske unije za pružanje podrške saradnji između institucija u pograničnim oblastima susednih država i oni se sprovode u okviru druge komponente Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) Evropske unije. Programi prekogranične saradnje predstavljaju okvir za ubrzanje ekonomske integracije, jačanje kapaciteta i unapređenje kulturne, socijalne i naučne saradnje između lokalnih i regionalnih zajednica. Glavni cilj prekogranične saradnje jeste jačanje ekonomskih tokova u pograničnim regijama, kao i postizanje političke sigurnosti između zemalja koje su uključene u program. Jedan od prioriteta programa je uspostavljanje dobrih susedskih odnosa, jer sprovođenje programa na lokalnom i regionalnom nivou doprinosi stvaranju dugoročne saradnje između ljudi iz zajednica sa obe strane granice, što predstavlja temelj za dalji napredak.
Sredstva koja se dodeljuju su bespovratna, uz obavezno učešće korisnika donacije u iznosu od minimum 15% od ukupne vrednosti projekta. Sredstva se dodeljuju putem javnih konkursa. Učesnici moraju biti neprofitne institucije. Kriterijumi za učesnike se razlikuju od konkursa do konkursa.
Srbija trenutno učestvuje u 8 programa: – u programima prekogranične saradnje: sa Hrvatskom, Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom, Crnom Gorom i Bosnom i Herecegovinom, i – u transnacionalnim programima: Jadranskom programu i programu Jugoistočna Evropa.