Бачко Подунавље нови UNESKO резерват биосфере у Србији Део Европског Амазона

Žao nam je, ne postoji prevod na raspolaganju For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

WWF-Светска организација за природу поздравља одлуку Међународног координационог савета UNESKO програма „Човек и биосфера“, који је одлучио на свом овогодишњем заседању у Паризу да резерват биосфере „Бачко Подунавље“ буде уписан у Светску листу резервата биосфере.

Резерват биосфере “Бачко Подунавље” се налази на северозападу Војводине и део је “Европског Амазона”, које представља једну од најочуванијих ритско-мочварних целина на читавом току Дунава. Овај јединствени речни предео подручје је изузетне биолошке разноврсности и центар ретких природних станишта као што су простране плавне шуме, аде, рукавци и пешчане речне обале.

„Велико је задовољство и част што је UNESKO препознао изузетне вредности и потенцијал “Бачког Подунавља”. Ово је други резерват биосфере у Србији поред резервата „Голија-Студеница“, што је од великог значаја за земљу, јер програм „Човек и биосфера“ не само да промовише концепт одрживог развоја, већ и у пракси показује да је он могућ. Ово проглашење ће знатно помоћи очувању природе Србије, једне од најразноврснијих у Европи. „Бачко Подунавље“ се исто тако одликује веома богатом културном баштином која је доказ живе прошлости и сусретања бројних народа и култура на овом простору“, изјавио је професор Дарко Танасковић, амбасадор Републике Србије при UNESKO-у.

У оквиру резервата биосфере “Бачко Подунавље” који се простире на подручјима општина Сомбор, Апатин, Оџаци, Бач и Бачка Паланка на површини од 176.635 ха, налазе се четири заштићена подручја, међу којима су изузетно вредни Специјални резервати природе „Горње Подунавље“ и „Карађорђево“.

„Резерват биосфере „Бачко Подунавље“ се придружио светској мрежи коју чине укупно 669 резервата биосфере признатих од стране UNESKO-а, осмишљених са циљем очувања природног богатства од изузетног значаја, док у исто време промовишу одрживи развој локалних заједница на тим подручјима. Успостављање резервата биосфере „Бачко Подунавље“ је веома значајан корак ка формирању прекограничног резервата биосфере „Мура-Драва-Дунав”, првог заштићеног подручја у свету које се простире у пет земаља – Србији, Хрватској, Мађарској, Словенији и Аустрији. WWF већ дужи низ година сарађује са partnerima iz ovih pet zemalja na zaštiti prirodnih i kulturnih vrednosti  “Evropskog Amazona”, trenutno u okviru projekta „coopMDD“ koji finansira Evropska unija“ изјавила је Душка Димовић, директорка WWF програма у Србији.

У „Европском Амазону“, захваљујући очуваној динамици плавних подручја, постојању природних алувијалних шума и бројних влажних станишта, уточиште налази велики број заштићених врста животиња и биљака. Међу најзначајнијим ретким врстама животиња овог подручја истичу се орао белорепан, црна рода, патка њорка, дивља мачка, видра, јазавац, као и највећа популација европског јелена у Србији.

„Уписом „Бачког Подунавља“ на листу резервата биосфере начињен је пресудан и одлучујући корак у даљем прожимању заштите природе и њеног одрживог коришћења на подручјима уз Дунав и Мостонгу у Бачкој. Изузетно ми је драго што је номинација коју је припремио Покрајински завод за заштиту природе позитивно оцењена од стране делегата Међународног координационог савета UNESCO програма „Човек и биосфера“. Покрајински завод за заштиту природе је интензивно радио са WWФ и осталим партнерима на номинацији овог подручја у протеклих пет година. Сада предстоји велики посао на мудром управљању подручјем кроз сарадњу са управљачима заштићених подручја, корисницима природних ресурса, локалним управама и заједницама на подручју резервата биосфере“, каже др Биљана Пањковић, директорка Покрајинског завода за заштиту природе.