U Vizitorskom centru Ludaš u Subotici, u petak 7. septembra 2018. godine sa početkom u 12 časova biće održan Seminar za upravljače zaštićenih područja u okviru projekta „Zaštita prirode od invazivnih biljnih vrsta“, koji se realizuje u okviru drugog poziva Intereg – IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija.
Vodeći partner na projektu je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, a partner iz Mađarske je Univerzitet John von Neumann (Neumann Janos Egietem). Projekat je počeo sa realizacijom 31 Januara 2018 i trajaće 20 meseci do 29. septembra 2019 godine. Ukupni budžet projekta: 284.491,00 EUR, a doprinos EU (IPA) fonda iznosi 85 % ili maksimalno 241,817.34 EUR.
Glavni cilj projekta je smanjenje rizika po životnu sredinu i sprečavanje negativnih efekata klimatskih promena u zaštićenim područjima u graničnom regionu Mađarske-Srbija sprovođenjem zajedničkih akcija u praćenju i mapiranju invazivnih biljnih vrsta i suzbijanju ambrozije. Projektne aktivnosti treba da doprinesu sprečavanju širenja invazivnih vrsta, obezbeđenju boljeg ekološkog statusa zaštićenih područja i boljih uslova za život stanovništva i ekonomiju. Projektna područja obuhvatiće četiri zaštićena područja u pograničnom pegionu: Specijalne rezervate prirode; Selevenjske pustare i Ludaško jezero, Predeo izuzetnih odlika Subotička peščara, i park prirode Palić na teritoriji grada Subotice i opštine Kanjiža u Srbiji i Nacionalni park Kiškunšag kod Kečkemeta u Mađarskoj.
Očekivani rezultati projekta su: Uspostavljen sistem monitoringa kao osnova analize distribucije invazivnih biljnih vrsta, utvrđivanje banake semena invazivnih vrsta u zemljištu u projektnom području, praćenja koncentracije polena invazivnih biljnih vrsta i njegove interakcije sa zagađenjem vazduha u graničnom regionu; suzbijena ambrozija različitim vrstama tretmana u projektnim oblastima u pograničnom regionu na ukupno 270 ha; Podignuta svest relevantnih aktera i institucija u vezi sa invazivnim biljnim vrstama; Uspostavljanje EKO mreže znanja i iskustava.
Seminar, namenjen upravljačima zaštićenih područja ima za cilj upoznavanje sa problemom invazivnih vrsta u zaštićenim područjima, ekološkim pritiscima i mogućnostima za rešavanje problema u cilju sprečavanju širenja invazivnih vrsta, obezbeđenju boljeg ekološkog statusa zaštićenih područja i boljih uslova za život stanovništva i ekonomiju.
O programu Interreg-IPA CBC Mađarska-Srbija
Interreg–IPA program prekogranične saradnje Mađarska-Srbija implementira se u okviru finansijskog perioda 2014-2020 Evropske unije, putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Po principu „zajedničkog sistema upravljanja“ zemalja učesnica – Mađarske i Srbije, program finansira i podržava projekte saradnje organizacija iz Programske oblasti – okruga Čongrad (Csongrád) i Bač-Kiškun (Bács-Kiskun) u Mađarskoj i okruga Zapadna Bačka, Severna Bačka, Južna Bačka, Severni Banat, Srednji Banat, Južni Banat i Srem u Srbiji. Program pomaže razvoj i stabilnost pograničnog regiona, unapređuje opšti kvalitet života u njemu, omogućava ekonomsku saradnju organizacija iz ove dve zemlje, neguje zajednički identitet, kulturno i istorijsko nasleđe pograničnog regiona i doprinosi njegovoj ekološkoj održivosti i sigurnosti.
Za više informacija, molimo posetite veb-sajt programa: www.interreg-ipa-husrb.com.
Kontakt:
Zaštita prirode od invazivnih biljnih vrsta
Tatjana Đurić
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine
+381-21-487-4719
tatjana.djuric@vojvodina.gov.rs
NAPOMENA
Ovaj dokument je izrađen uz finansijsku podršku Evropske unije. Sadržaj ovog dokumenta je isključivo odgovornost Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine i ne odražava zvanično mišljenje Evropske unije i/ili Upravljačkog tela.