Prezentacija projekta CHAIN – IPA prekogranična saradnja Hrvatska ‒ Srbija
U okviru realizacije IPA prekograničnog programa Hrvatska ‒ Srbija 2007‒2013. projekat CHAIN-Agriculture in cooperation with nature, u sredu i četvrtak, 27-28.03.2013. održano je predstavljanje projekta.
Osnovni cilj projekta je doprinos zaštiti životne sredine u pograničnoj oblasti kroz upravljanje rizicima od zagađenja zbog intenzivne poljoprivredne proizvodnje. Projektne aktivnosti i prekogranična saradnja će omogućiti stvaranje lanca saradnje na svim nivoima upravljanja rizicima od zagađenja životne sredine i na taj način doprineti kvalitetu sredine u kojoj živimo.
Prvi sastanak organizovala je Laboratorija za zemljište i agroekologiju Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, u Novom Sadu, dok je drugi sastanak održan u organizaciji partnera Zavoda za tlo, Hrvatskog Centra za poljoprivredu, hranu i selo u Osijeku.
Predstavljanju projekta u Novom Sadu prisustvovale su institucije saradnici: Poljoprivredna stručna služba Sombor, Grad Sombor ‒ Gradska uprava, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine, Novi Sad, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova.
Predstavljanju projekta u Osijeku prisustvovale su institucije saradnici: Osječko-baranjska županija ‒ Upravni odjel za gospodarstvo i regionalni razvoj, JU Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima OBŽ, Poljoprivredna savjetodavna služba, Hrvatske vode, te predstavnici poljoprivrednih proizvođača iz programskog područja.
Projekat su predstavile rukovodioci projekta, ispred Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, dr Tijana Zeremski i, ispred Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo ‒ Zavoda za tlo u Osijeku, dipl. inž. Milena Andrišić.
Osnovni cilj organizovanja ovog sastanka bio je upoznavanje saradnika projekta sa glavnim aktivnostima kao i jačanje partnerskih odnosa projektnih timova i saradnika. Prisutnima su predočene informacije o programskom području, zakonskim regulativama iz oblasti delovanja, potrebama za stvaranje lanca saradnje kao i osnovnim ciljevima projekta. Projekat je predstavljen kroz četiri glavne aktivnosti:
- Uspostavljanje saradnje među institucijama, interesnim grupama i poljoprivrednicima
- Priprema i sprovođenje monitoringa kontaminacije zemljišta i podzemne vode na kontrolnim lokacijama
- Edukacija i informisanje poljoprivrednih proizvođača s ciljem podizanja nivoa znanja o zagađenjima iz poljoprivrede
- Vidljivost projekta i promocija aktivnosti vezanih za smanjenje zagađenja poreklom iz poljoprivrede
Nakon predstavljanja, u aktivnoj diskusiji sa saradnicima, definisane su uloge pojedinih institucija saradnika i utvrđene su mogućnosti razmene postojećih podataka koji će doprineti kvalitetnijem izboru lokacija istraživanja na kojima će se izvršiti praćenje zagađenja zemljišta i podzemne vode.
Jedan od ciljeva ovog sastanka bio je i razmena ideja i sugestija između institucija saradnika i članova projektnog tima kako bi na taj način doprineli što kvalitetnijoj realizaciji projektnih zadataka i dali svoj doprinos jačanju svesti o zaštiti životne sredine.
U ime projektnog tima,
This project is funded by the EUROPEAN UNION.
This document has been produced with the financial assistance of the European Union. The contents of this document are the sole responsibility of the Institute of field and vegetable crops Novi Sad and can under no circumstances be regarded as reflecting the position of European Union.